aDIM ADIM BAŞVURU SÜRECİ

1. ALES SINAVI

 Eğer Tezsiz Yüksek Lisans yapmak istiyorsanız ALES’e girmenize gerek yoktur. Bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

 Tezli yüksek lisans yapmak isteyenler için ise ALES‘e girmek atılması gereken ilk adımdır. 

ALES Yılda 3 defa yapılmaktadır. ÖSYM’nin uyguladığı bir sınavdır. 

2. YABANCI DİL YETERLİLİK SINAVI

 Tezsiz yüksek lisans programlarında ise genellikle yabancı dil yeterliliği istenmez. Yeterlilik belgesi için başvuracağınız üniversite kendisi sınav uygulayabileceği gibi kendiniz YDS, IELTS, TOEFL gibi sınavlara da girebilirsiniz. 


Bu sınavlara kayıt olmak, hazırlanmak ve sonucunuzun gelmesi işlemleri oldukça uzun bir süreç olduğu için ALES ile birlikte bu aşamayı da mümkün olduğunca öne almaya yani en kısa sürede ikisi ile ilgili adım atmaya gayret edin. 

3. YÜKSEK LISANS BAŞVURU SÜRECİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

Başvuru için gerekli belgeler sayfasında belirttiğimiz belgeleri hazırlamanız gerekir. 

4. BAŞVURU ÜCRETİNİN VE BELGELERİN ENSTİTÜYE TESLİM EDİLMESİ

 Başvuru ücretleri başvurduğunuz üniversite ve enstitüye göre farklılık göstermektedir. Başvuru yapacağınız programın web sitesinden ya da üniversitenin öğrenci işlerinden tarih ve tam belge listesi ile ilgili bilgi alabilirsiniz.


Eğer yabancı dil yeterlilik belgeniz yoksa başvurduğunuz üniversitenin kendi yabancı dil yeterlilik sınavına girmeniz gerekebilir.

5. YABANCI DİL VEYA BİLİM SINAVINA GİRİLMESİ

 Başvuru yaptığınız programın Bilim Sınavı‘na da girmeniz gerekebilir. Başvurduğunuz programın yabancı dil yeterliliği isteyip istemediğini ve bilim sınavına tabi tutup tutmadığını mutlaka başvurudan önce öğrenin. Eğer kendi alanınız dışında bir alana başvuru yaparsanız bilimsel hazırlık adı verilen bir yıllık bir hazırlık sürecine tabi tutulabilirsiniz. 

6. MÜLAKAT HAKKI KAZANAN ÖĞRENCİLERİN AÇIKLANMASI

 Bazı üniversitelerin yüksek lisans programlarına alabileceklerinin çok üzerinde başvuru gelir. Bu durumda herkesi mülakata çağırmak yerine önce başvuru evraklarını baz alarak bir ön eleme yaparlar. Ön elemeden sonra Mülakat Hakkı Kazanan Öğrenciler başlığı ile bir liste yayınlanır ve bu liste ile ön elemeyi geçmiş olan adaylar mülakata davet edilirler. 

Bazı üniversitelerde ise başvuru çok olmadığı için başvuran herkes mülakata çağrılır ve mülakattaki durumu da değerlendirme kriterlerinden biri olarak alınır. 

7. MÜLAKATTA BAŞARILI OLAN ÖĞRENCİLERİN AÇIKLANMASI

 Duyuru şekli ve süresi üniversite ya da programa göre farklılık gösterebilir. Kazanan adayların isimleri internet sitelerinden duyurulabilir.

8. KESİN KAYIT İÇİN BELGELERİN TAMAMLANMASI

 Diploma, Transkript, ALES sonuç belgesi (Tezli programlar için geçerli), Askerlik Durum Belgesi, Sabıka Kaydı, Nüfus Cüzdanı, İkametgah Belgesi, Fotoğraf, Bankaya Yatırılan Öğrenci Katkı Payı Dekontu 

İstenilen belgeler farklılık gösterebilmektedir. İlgili enstitü web sitesinden ya da telefon ile kesin belgeleri öğrenebilirsiniz.