İntihal Tespiti, İntihal Oranı, İntıhal Raporu

İntihal Tespiti ve İntihal Düzeltme

İntihal Tespit ve Raporlama Yazılımı


Tez yazmanın kendisi bir kabus iken, bir de intihal yazılımları çıktı.. Bilgi, kaynak belirtmeden kullanmak kısaca intihaldir. Akademik çalışmanızda bir başkasının yayınladığı kaynaktaki bilgiyi, kaynağını belirtmeden kullanmanız hatalı (ç)alıntı yaptığınızı, yani intihal yaptığınızı gösterir. Sadece birebir alıntı (yani örneğin cümleyi olduğu gibi kullanmanız) değil, aldığınız bilgiyi biraz değiştirerek (cümledeki sözcüklerin yerini değiştirerek) kullanmanız da aslında intihal sayılır.


İntihal ( Plagiarisma) Suç Mudur?


Evet. Sonuçta bir başkasının harcadığı emeği kendinize mal ediyorsunuz. Ancak intihalin ne kadar suç olduğu konusu net değildir. Öyle ki, üniversiteler belli oranlarda intihale izin vermektedir. Bir üniversite örneğin %20 oranında intihale izin verebilir. Bunun anlaşılır nedenleri vardır. 


İntihal Yazılımları Güvenli Midir?


Fena değil. Büyük ölçüde güvenilir oldukları söylenebilir. Tabi eksikleri yok da değildir. Örneğin kapak sayfasındaki üniversite adından tutunda, içindekiler kısmındaki başlıkları ve hatta kaynakçada yazdığınız kitap yayın adlarını bile intihal oranına ekleyen intihal yazılımları yaygındır. Bu nedenle üniversiteler farklı oranlarda intihale izin vermektedir. Aslında intihal yapmanıza izin veriyor değiller. Sadece yazılımın hatasının tolerans değerini belirlemektedirler.


İntihal Programları Ücretli Midir? 


Evet. Üstelik intihal programının kullanım ücretleri de bireysel kullanım için oldukça fazladır. Ancak üniversiteler bu yazılımları kurumsal üyelikle kullandıklarından üniversitelere bu miktar dokunmamaktadır.

 Öte yandan, ücretsiz bazı intihal yazılımı denemeleri bulunuyorsa da kararlı çalışan ve yeterli sonuç veren bir intihal programı bulunmamaktadır. İntihal programları arasında kıyaslamasını yapalım:

Turnitin: En iyisi, ücretsiz, veri tabanına istersen kayıt yapar, istersen yapmaz, enstitüler ve YÖK bu İntihal raporunu ister.
Itehnticate: Çok iyi, çok pahalı, veri tabanına kayıt yapma riski var, kısa zamanda sorun çıkarmaz ama uzun vadede güvenilir değildir.
Urkund: Gelişme sürecinde, ücretsiz, veri tabanına kaydeder, yakında resmi kurumlar tarafından zorunlu hale gelebilir.
Viber: Berbat, amatörler ve İngilizce çalışmalar için düşünülebilir, ağırlıklı olarak İnternet taraması yapıyor. 


Çalışmam İçin İntihal Oranını Nasıl Öğrenebilirim? 


Ücreti karşılığında intihal raporunu almak için tezveodev.com'a başvurabilirsiniz. Çalışmanızın Türkçe ya da İngilizce olması fark etmez. Ödemeyi yaptıktan sonra yaklaşık yarım saat içerisinde ayrıntılı intihal raporunuz e-posta adresinizde olacaktır.

İntihal raporunda; çalışmanızda yer alan alıntıların hangi kaynağın hangi sayfasından alındığı ayrıntılı ve kolay anlaşılır şekilde gösterilmektedir. Ayrıca hangi kaynaktan ne oranda alıntı yapıldığı ve toplam intihal oranınız da belirtilmektedir. Rapor; İnternet kaynakları, akademik yayınlar (tez, proje ve makaleler), yazılı basın, kitaplar ve dergiler olmak üzere çok büyük bir ortamda tarama yapmaktadır. Bu rapor sayesinde intihal oranı nasıl düşürülür sorusunun cevabı sizin için çok kolay olacaktır. Aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanarak bize ulaşabilirsiniz. 


İntihale Düşmemek İçin Destek Alabilir Miyim?


 Evet. İsterseniz bu konuda yardımcı olabiliriz. Yıllardır yaptığımız gibi, intihal yazılımlarının çok düşük oranlar vereceği şekilde çalışmanızı hazırlayabiliriz. Bu baştan sona, dürüst bir akademik çalışma olacaktır. Hatta siz sadece konuyu, kaç sayfa istendiğini ve teslim tarihini söylemeniz yeterlidir. Gerisini bize bırakın. Çalışma süresince sık sık çalışmadan haberiniz olacak ve çalışma oluştukça okuyacaksınız. Bu şekilde jüri karşısında zor duruma düşmezsiniz ve tezinizi ya da makalenizi kolayca savunabilirsiniz. İntihal oranı düşük akademik çalışma hazırlama konusunda desteğimi isterseniz, ayrıntılı bilgileri tezveodev.com adresimizde bulabilirsiniz. 


Anahtar kelimeler: İntihal tespiti, İntihal düşürme
 

Bize Ulaşın

Müşterilerimize değer veriyoruz. Dünyanın neresinde olursanız olun 7/24 bize ulaşabilirsin

 Fiyat almak için arayarak veya mesaj atarak bize ulaşabilirsiniz.

Bize mesaj atın!