Akademik Tez Danışmanlık

Staj Defteri Doldurma

 Staj defteri doldurma konusu önemli bir konudur. Bazen öyle bir an gelir ki bütün stajınız yanabilir ve bütün emeğiniz boşa gidebilir. Stajınızı yaptınız ve staj defterini doldurmaya zamanınız mı yok? tezveodev.com yanınızda. Peki, Staj defteri nasıl yazılır?


Staj … iş günüdür ve staj dosyasında her gün için bir sayfa ayrılmıştır. Staj dosyasının her bir sayfası, staj dönemi boyunca her sayfa bir gün olacak şekilde gün gün tarihlendirilir. Tarihler sadece iş günlerini kapsar, hafta sonları ve resmi tatil günleri yazılmaz. 


Staj dosyasının her bir sayfasına, o gün yapmış olduğunuz işin ne olduğunu değil, yaptığınız işler ilgili detaylı bilgiler yazmanız gerekmektedir. 

 

Örneğin, “Formları doldurdum” yazmak yerine; bu formların ne işe yaradığı, işlemin hangi aşamasında kullanıldığı, formda hangi alanların olduğu, hangi alanların nasıl doldurulduğu, nelere dikkat edilmesi gerektiği, formu kimlerin onayladığı, onay sırasında nelere dikkat edildiği gibi bilgiler yazılabilir.


Ek olarak, doldurmuş olduğunuz bu formun örnek bir fotokopisini de staj dosyasının ilgili sayfasına yapıştırır ya da ek olarak staj dosyanıza eklerseniz iyi olur. Staj dosyasının günlük sayfalar halinde olması, günlük tutar gibi yazılacağı anlamına gelmemektedir. Staj dosyası sayfalarına sadece yapmış olduğunuz işin detayları ile ilgili bilgiler yazmalısınız.

 

İşin farklı bir boyutu ise, hiçbir işin yapılmadığı günlerdir. Gerçekten de herhangi işin yapılmadığı koca bir gün geçirmiş olabilirsiniz. Ancak bu, staj dosyasının o günkü sayfasını boş bırakacağınız anlamına gelmez. Böyle bir durumda, o güne ait sayfaya daha önceki çalışmalarınızın devamını, çalışma konunuz ile ilgili teorik bilgi, kullandığınız ekipman, cihaz, yazılım ile ilgili bilgi ya da iş yeri ile ilgili bilgiler yazabilirsiniz.

Ancak, unutulmamalıdır ki iş yeri politikaları ağır olabilir örneğin bir Makine Mühendisliği öğrencisiyseniz staj dosyanıza bulduğunuz her parçanın teknik resmini koyamazsanız. Eğer böyle bir hata yaparsanız ve bu fark edilirse meslek hayatınıza atılmadan büyük suçlamalar altında bırakabilirsiniz. Çoğu mühendislik firması kullanılmış teknik resim, müsvedde vb. her türlü kağıdı öncelikle kağıt öğütme makinelerinden geçirerek geri dönüşüme gönderir. Buna başka bir örneği muhasebe alanında staj olarak verebiliriz. Bu gibi durumlarda izin almanızda fayda var.


Stajlarda karşılaşılan diğer bir problem ise, rutin (sürekli aynı şeylerin aynı şekilde yapıldığı) işlerdir. Prensip olarak iş yerleri, stajyer öğrencileri firmanın farklı departmanlarında dönüşümlü olarak çalıştırması gerekir.

Staj yerinde rutin iş yapıyor olmak, staj dosyanızın her bir sayfasına da hep aynı şeyleri yazabileceğiniz anlamına gelmiyor. İş yerinden elde edeceğiniz farklı bilgileri yazabilir, yaptığınız işte kullanmış olduğunuz cihazları, nasıl kullanıldıklarını ayrı ayrı yazabilirsiniz.  


Daha ayrıntılı ve özenle hazırlanmış bir staj defteri istiyorsanız %100 kabul garantisi ile tezveodev.com ekibi olarak size yardımcı olabiliriz.

image2

Bize Ulaşın

Müşterilerimize değer veriyoruz. Dünyanın neresinde olursanız olun 7 gün 24 saat bize ulaşabilirsiz

 Fiyat almak için arayarak veya mesaj atarak bize ulaşabilirsiniz.

Bize mesaj atın!