Tezli Yüksek Lisans ve Tezsiz Yüksek Lisans

Yüksek Lisans yapmaya karar verenlerin ikilemde kaldığı bir konu da "tezli mi tezsiz mi". Tezli Yüksek Lisans Programına katılmak isteyenler programı bitirmek için bir tez hazırlaması gerekir. Fakat, Tezsiz Yüksek Lisans Programına Katılanlar daha çok bitirme projesi ile programı bitirebiliyor.


TEZLİ YÜKSEK LİSANS

 

Tezli yüksek lisans programı, akademisyen olmayı hedefliyorsanız kesinlikle bu yolu tercih etmelisiniz. Aynı zamanda, vaktiniz var ise ve yüksek lisansa ücret ödemek istemiyorsanız yine tercihinizi tezli programlardan yana kullanabilirsiniz.


Bu programın devamlılık süresi 2 yıldır. En fazla 3 yılda da tamamlanır. İlk yılı derslerle, ikinci yılı tez yazma süreci ile geçer. Tezli yüksek lisans yapmayı düşünüyorsanız ALES’e girip yeterli bir puan almış olmanız gerekiyor. ALES’ten almış olduğunuz puanın yeterli olup olmadığı ise, üniversitelerin istediği puana göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca ALES puanınız ne kadar yüksek olursa olsun başvuru yaptığınız programın koşullarını sağlamanız gerekiyor. Başvurularda en az 55 ALES puanı şartı aranır. Bu şart, YÖK tarafından belirlenen ALES puanı şartı olmakla birlikte üniversitelerde bu puan değişiklik gösterebilir. Gerekli belgeler ile başvurunuzu yaptıktan sonra değerlendirmeye alınırsınız ve değerlendirme sonucunda mülakata girmeye hak kazanırsınız. Kabulünüz mülakat sonrasında belli olur.


TEZSİZ YÜKSEK LİSANS


 Tezsiz yüksek lisans programlarının amacı ise  akademisyenlik yolunda kapsamlı bilimsel araştırmalar yapmak değil, yapılan araştırmalardan elde edilmiş bilgileri öğrenciye kazandırmak ve mevcut bilginin uygulamada nasıl kullanılacağını göstermektir. Tezsiz yüksek lisans programı genelde akşam dersleri şeklindedir. İkinci öğretim eğitimi gibi düşünebilirsiniz. Bu program toplam otuz krediden az olmamak koşuluyla en az on adet ders ile bir dönem projesi dersinden oluşur. Dönem projesi dersi kredisiz olup başarılı veya başarısız olarak değerlendirilir. Bu programda tez hazırlanmıyor fakat bitirme projesi hazırlanıyor. Proje sonunda öğrenci, başarılı ve başarısız olarak değerlendirilmeye alınıyor. Öğrencinin, bitirme projesini hangi yarıyılda aldıysa o yarıyılda projesine kayıt olması ve yarıyıl bittiğinde yazılı bir şekilde rapor vermesi gerekiyor. Bu programın sonunda yeterlilik sınavı da uygulanabilir. Bu programı başarıyla bitirenlere Yüksek Lisans Diploması veriliyor. 


image1