Yüksek Lisans Nedir? Neden Yapılır?

Yüksek Lisans Nedir?

 Yüksek lisans, lisans eğitimi bittikten sonra devam edilen eğitim sistemidir. Genel olarak “Master” olarak da bilinen yüksek lisans, eğitiminizi tamamladığınız bölümde hangi alanda uzmanlaşmak istiyorsanız o alan üzerinde yapılır. Yüksek Lisans, tezli ve tezsiz olmak üzere ikiye ayrılır. 


 Yüksek lisans başvurusu yapmak için eğer tezli yüksek lisans yapmayı düşünüyorsanız ALES‘e girip yeterli puan almış olmanız ve başvuru yaptığınız programın gerekliliklerini yerine getirmeniz gerekmektedir. Tezsiz Yüksek Lisans eğitimi için ALES şartı aranmamaktadır. Yani ALES’e girmeniz gerekmez. Başvuru ile ilgili detaylı bilgiye başvuru koşulları sayfasından ulaşabilirsiniz. 


YÜKSEK LİSANS NEDEN YAPILIR? 


  • Mezun olduğu lisans programından memnun olmayan ve alan değiştirmek isteyen birisi farklı bir alanda eğitim görmek için yüksek lisans yapmaya karar verebilir.


  • Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda okul yöneticisi ve müfettiş olmak isteyenler  (MEB okul yöneticisi ve müfettiş atarken “eğitim yönetimi, teftişi, ekonomisi ve planlaması” tezsiz yüksek lisans programını veya “eğitim yönetimi ve teftişi” alanındaki yüksek lisans programını bitirmiş olmayı gerekli görüyor. MEB, atama sürecinde sınav ve kurs gibi çeşitli mekanizmaları da kullanıyor ama belirtilen yüksek lisans programlarını bitirmiş olmak bu işi yapmak isteyenlere büyük avantaj sağlıyor.)


  • Mezun oldukları yüksek lisans programında uzmanlaşmak isteyenler yüksek lisans yapmaya karar verebilirler.


  • “Yüksek” ünvanı almak isteyen mühendisler yüksek lisans yapmaya karar verebilirler. Yüksek lisans mezuniyeti ile “Yüksek Mühendis” ünvanı kazanırlar.


  • Akademisyen olmak isteyenler yüksek lisans yapmaya karar verebilirler. (Doktoraya başvurmak için yüksek lisans eğitimi almış olma zorunluluğu yoktur ancak doktora başvurularında bazı durumlarda avantaj sağlayabiliyor.)


En genel yüksek lisans yapma amaçları bunlar olsa da daha farklı amaçlar ile de yüksek lisans yapmaya karar verilebilir.


anahtar kelimeler: yüksek lisans tez, tezli yüksek lisans, tezsiz yüksek lisans.


image1